Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památky a výlety v Egyptě - LUXOR

10. 4. 2007

Luxor

Co Vám doporučujeme přibalit do batohu:

  • vodu (voda se dá koupit také na místě)
  • Vaše léky
  • čepici nebo klobouk (brýle :o) )
  • něco k zakousnutí
  • peníze (hlavně drobné na toaletu)

Vzdálenost:

  • vzdálenost Hurghada - Luxor je cca 280 km
  • cesta trvá cca 4 hodiny (s půlhodinovou přestávkou - svačinovkou)


Dalším velmi vyhledávaným výletem je Luxor. Výlet do Luxoru opět nabízí každá cestovní kancelář, v jaké cenové relaci Vám ještě zjistím. Vyjíždíte v noci, v ceně máte dopravu klimatizovaným autobusem, služby průvodce, oběd, vstupy. V průběhu své cesty navštívíte Mnemonovy kolosy, zádušní chrám královny Hatšepsut, alabastrovou dílnu, Údolí králů a královen a zádušní chrám v Karnaku.

Mnemonovy kolosy

Memnonovy kolosy jsou světoznámým pojmem. Sedící postavy jsou 18 metrů vysoké a zachycují faraona Amenhothepa III. Kdysi zdobily vstup do vladařova zádušního chrámu. Narozdíl od této stavby, která se zcela rozpadla, však přetrvaly až do dnešní doby. Až Řekové nazvali ohromné sochy faraona Amenhothepa III. Memnonovy kolosy. Podle dávných mýtů je spojovali se jménem etiopského krále Memnona, syna Aurory. Ten prý po trojské válce cestou domů do Řecka zabloudil až do Egypta. Moderní metody prokázaly, že materiál na kolosy pochází z lomu v Džebel el- Ahmaru u Káhiry. Sochy byly tedy přepravovány po vodě 700 km proti proudu Nilu. Asi to bylo jednodušší, než přeprava po souši z jiného lomu jen asi 60 km vzdálého od Théb.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zádušní chrám královny Hatšepsut

Chrám je uspořádán do 3 teras v závěru mohutného skalního amfiteátru a původně k němu patřila sfingami lemovaná vzestupná cesta a údolní chrám. Kromě zádušní funkce zde byl uctíván bůh Amon, Anup a bohyně Hathor. V kolonádě na dolním nádvoří jsou polychromované reliéfy lovu ptáků a dopravy obelisku z Asuánu. Na středním nádvoří pak slavné výjevy z výpravy do země Punt.Architektem chrámu byl Senmut, který si také v areálu nechal postavit vlastní hrobku.

Obrazek

Obrazek

Údolí králů a královen

Špatně přístupné Údolí králů sloužilo jako pohřebiště faraonům z 18. dynastie a později i 20. dynastie. Nachází se na západím břehu Nilu nedaleko starobylého města Théby.Skalní hrobky nahradily pyramidy a měly zabránit znesvěcení hrobu.Královské pohřebiště a tradici pohřbívání do skal pravděpodobně zavedl Amenhotep I. nebo možná Ahmose, první panovník Nové říše a zakladatel 18. dynastie. Nejstarší panovník, který je zde pochován, je Thutmose I. a poslední je Ramesse XI. Na stavbě a výzdobě královských hrobek zde pracovali umělci a řemeslníci, kteří žili v blízké Dér el-Medíně. Největším objevem v Údolí králů byla jediná nevykradená hrobka krále Tutanchamona. Objev vyvolal obrovský zájem o starověký Egypt a egyptologům pomohl rozluštit některé do té doby utajené skutečnosti. Místo se tak proslavilo a do Egypta stále láká tisíce dobrodruhů a zvědavců.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zádušní chrám v Karnaku

V Karnaku se nachází monumentální chrámový komplex - největší chrám starověku. Největším chrámem je Velký Amonův chrám. První stavby pochází z období Střední říše, poslední z vlády dynastie Ptolemaiovců - řecká doba. Vchod do chrámu vede přes první pylon, který nikdy nebyl dostavěn a zakrývá první ,, největší ,, nádvoří o rozloze téměř 8 000 m2 - uprostřed nádvoří je umístěná posvátná bárka. Po levé straně stojí chrám Setchiho II. (19. dynastie). Po pravé straně zbytky chrámu Ramesse III. (20. dynastie). Druhý pylon střežený sochami Ramesse III. zakrývá Velkou sloupovou síň (hypostyl), která skýtá na 134 mohutných sloupů. Velký Amonův chrám spojuje téměř 3 metry dlouhá alej sfing tahnoucí se podél Nilu až k luxorskému chrámu. Nedaleko Velkého Amonova chrámu leží Svaté jezero. Při obřadu byly posvátné bárky přeneseny na hladinu, aby symbolizovaly nebeskou cestu boha Slunce Ra (Ré). U jezera stojí podstavec s 50 cm soškou vrubouna posvátného - skarabeus (symbolboha Slunce Ra - Ré).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

V ceně výletu je také oběd.